I Międzynarodowe Igrzyska Sportowe Onko-Olimpiada 2007


PIERWSZE MIĘDZYNARODOWE IGRZYSKA SPORTOWE
ONKO-OLIMPIADA 2007


Dnia 8 września 2007 r. obiekty sportowe Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie były świadkiem niezwykłych wydarzeń - Pierwszych Międzynarodowych Igrzysk Sportowych pn. ONKO-OLIMPIADA 2007, dla dzieci po przebytej chorobie nowotworowej.

Organizatorami Igrzysk była Fundacja Spełnionych Marzeń i Fundacja Orimari, przy współpracy z trenerami Akademii Wychowania Fizycznego i Agencją Reklamową ANON1. I

Imprezie patronowali: Małżonka Prezydenta RP Pani Maria Kaczyńska oraz Polski Komitet Olimpijski. Ambasadorem Onko-olimpiady była Małgorzata Foremniak, a Komitet Honorowy tworzyli: Irena Szewińska, Mariusz Czerkawski, Andrzej Nejman i Jacek Wszoła.


W sportowych konkurencjach zmagały się dzieci, które wygrały już jedną walkę - walkę z chorobą nowotworową. Teraz przyjechały pokazać jak potrafią walczyć i wygrywać. Przyjechały zamanifestować, że już są zdrowe i chcą, tak jak ich rówieśnicy uczestniczyć we wszystkich obszarach życia. To właśnie przełamywanie stereotypów wobec chorób onkologicznych i budowanie poczucia własnej wartości wśród dzieci chorych stanowiły przewodnie cele igrzysk sportowych.


W zawodach wzięły udział dzieci z Rosji, Ukrainy oraz 14 drużyn z niemal wszystkich ośrodków w Polsce. Przygotowania do igrzysk trwały kilka miesięcy. Ponieważ była to pierwsza impreza o tak dużym zasięgu, skupiająca dzieci po przebytej chorobie nowotworowej nie tylko z Polski, ale i zagranicy, najważniejszym zadaniem było rozpropagowanie idei igrzysk i przekonanie ordynatorów ośrodków onkologicznych oraz samych pacjentów i ich rodziców do udziału w tym przedsięwzięciu.

Okazało się, że namawiać długo nie trzeba było, więc pozostało rozesłanie ankiet uczestnictwa do ośrodków w Polsce i zagranicą, które miały za zadanie skompletować drużyny sportowe. Każdy uczestnik musiał wypełnić szczegółową ankietę i otrzymać zgodę lekarza na udział w zawodach sportowych. Dzięki informacjom zamieszczonych w indywidualnych ankietach mogliśmy we współpracy z trenerami z AWF, przyporządkować zawodników do właściwych dyscyplin sportowych, zgodnie z ich predyspozycjami i kondycją fizyczną.


A tak to się zaczęło:
Dzień pierwszy - przyjazd drużyn
7 września ze wszystkich stron Polski od godz. 16.00 do 19.00 do Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie zjeżdżały się autokary wypełnione roześmianymi dzieciakami i ich opiekunami. Drużyna z Rosji przyleciała już o godz. 10.00, natomiast samolot z Ukrainy po drobnych problemach na lotnisku w Kijowie przyleciał do Warszawy ok. godz. 20.00. K

ażda drużyna zaraz po przyjeździe otrzymała swojego opiekuna, który miał za zadanie opiekować się nimi, służyć wszelkimi informacjami i pomocą w czasie całej imprezy. Po sytym posiłku wolontariusze rozdali uczestnikom stroje sportowe: spodenki, koszulki, bluzy, skarpety, czapeczki - wszystkie opatrzone logo Onko-olimpiady i organizatorów oraz głównych sponsorów. Następnie udaliśmy się na płytę stadionu, by tam wraz z trenerami AWF przedstawić młodym zawodnikom scenariusz zawodów i odbyć próbę generalną ceremonii otwarcia.
Próbny przemarsz drużyn przez płytę stadionu sprawił, że wszyscy poczuli się jak prawdziwi sportowcy. Późnym wieczorem, po dniu pełnym emocji dzieci i ich rodzice udali się do akademików AWF i Uniwersytetu Warszawskiego na odpoczynek i zebranie sił do walki.
 

Dzień drugi - Międzynarodowe Igrzyska Sportowe pn. "ONKO-OLIMPIADA 2007"
Zbiórka na stadionie o godz. 10.30. Zawodnicy otrzymują schemat godzinowy konkurencji sportowych oraz numery startowe - od tej chwili są już prawdziwymi zawodnikami. Pełni emocji oczekują na uroczystość otwarcia Pierwszych Międzynarodowych Igrzysk Sportowych - ONKO-OLIMPIADA 2007.
O godz. 11.30 rozpoczyna się uroczysta ceremonia otwarcia igrzysk. Otwiera je defilada wszystkich drużyn sportowych przez płytę stadionu, a ich prezentacji dokonuje Mateusz Bosak - komentator sportowy TVN Sport.

Następnie prowadzący Joanna Racewicz i Andrzej Nejman zapraszają na scenę organizatorów igrzysk: Małgorzatę i Tomasza Osuchów z Fundacji Spełnionych Marzeń wraz z Marzenną Szustkowską - prezesem Fundacji Orimari, oraz przedstawiciela Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie - Prorektora ds. Nauki prof. dr hab. Tadeusza Gałkowskiego i Burmistrza Dzielnicy Bielany - Zbigniewa Dubiela.

Ceremonia odbywa się zgodnie z prawami i zasadami igrzysk sportowych. Ze zniczem olimpijskim wbiegł nasz rodzimy olimpijczyk Paweł Korzeniowski, a po przekazaniu go młodej zawodniczce - Agatce Walczak nastąpiło jego uroczyste zapalenie. W dalszej części dzieci odczytały przysięgę zawodnika sportowego, że będą walczyć honorowo i zgodnie z zasadami, a sędziowie, że uczciwie będą ich oceniać. Kulminacją ceremonii otwarcia igrzysk było wciągnięcie flagi Onko-olimpiady na maszt i odczytanie przez Pawła Korzeniowskiego formuły otwarcia igrzysk - "Ogłaszam Igrzyska Pierwszej Onko-olimpiady 2007 w Warszawie za otwarte".


Finałowi ceremonii towarzyszyła premierowa piosenka Patrycji Markowskiej pod tytułem "Jeden gest", napisana specjalnie dla Fundacji Spełnionych Marzeń.

O godz. 12.30 zaproszeni goście, m.in. Pani Ludmiła Wasiljewna Grynina - żona Ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce, Pani Zelda Vulan Kartika - sekretarz Ambasady Republiki Indonezji, Pan Thakur Phanit - Ambasador Królestwa Tajlandii zasiedli w loży honorowej, a zawodnicy udali się na swoje stanowiska zawodów, które odbywały się na czterech obiektach AWF.

Zawody lekkoatletyczne takie jak: biegi, skoki w dal oraz dyscypliny dla zawodników o niepełnej sprawności fizycznej, takie jak bieg z asystą i rzut piłeczką palantową z wózka inwalidzkiego, odbyły się na płycie głównej stadionu, zawody pływackie na pływalni, zawody tenisa stołowego w hali stadionu krytego oraz piłka nożna na murawie boiska przy płycie głównej.
Jednocześnie odbywało się kilka dyscyplin, a informacje o przebiegu zawodów odbywających się poza płytą główną stadionu i ich wynikach, relacjonowane przez Andrzeja Nejmana, publiczność mogła oglądać na ogromnym telebimie. Podczas zmagań sportowców, odbywały się występy dziecięcych zespołów tanecznych z Warszawskich Domów Kultury na Ochocie i Targówku oraz Warsztatowej Akademii Musicalowej. Dodatkowo młodych sportowców do walki zagrzewały cheerleaderki. Dużą niespodzianką dla dzieci był koncert Patrycji Markowskiej, który na miłą chwilę przerwał zmagania sportowe.



Podczas trwających zawodów po każdej zakończonej konkurencji odbywała się uroczysta ceremonia dekoracji medalami, pucharami i dyplomami. Dekoracji dokonywali nasi zaproszeni goście: członek Komitetu Honorowego Onko-olimpiady - Jacek Wszoła, piłkarz - Marek Citko, aktorki - Anna Korcz, Magdalena Stużyńska, Agnieszka Włodarczyk oraz organizatorzy igrzysk. W trakcie trwających na przestrzeni kilku godzin zawodów, emocje nie malały nawet na chwilę. Finał igrzysk odbiegał nieco od przyjętych standardów, ale wzbudził entuzjazm u ich uczestników.


Swoistym hymnem kończącym Pierwsze Międzynarodowe Igrzyska Sportowe pn. ONKO-OLIMPIADA 2007 była muzyka z filmu "Grek Zorba", która porwała wszystkich uczestników igrzysk do tańca zwycięstwa i radości. To właśnie Grecja jest przecież kolebką igrzysk olimpijskich!!!


Wspaniała walka sportowa dzieci i młodzieży, łzy radości nie tylko z wygranej, ale z samej możliwości sprawdzenia się i oczywiście wzruszenie rodziców z możliwości oglądania swoich pociech w pełni sił i we wspaniałej kondycji. Takie właśnie emocje towarzyszyły nam wszystkim.


Festyn zamykający igrzyska oraz 5. rocznica powstania Fundacji Spełnionych Marzeń
O godz. 19.00 rozpoczęliśmy świętowanie, z medalami w rękach i radością w sercu. To był wielki dzień dla Fundacji Spełnionych Marzeń, tym bardziej, że zbiegł się z... 5. rocznicą jej powstania. Atrakcji zatem nie mogło zabraknąć. Festyn poprowadzili brawuro nasi przyjaciele Joanna Racewicz i Andrzej Nejman. Było coś dla prawdziwych koneserów muzyki, czyli zespoły: BISQUIT, MOSQUITO, PIN. Dla maluchów wieczór magii z iluzjonistą Janem Sowińskim i zabawy z Grupą Artystów Niezwykłych. Dla żarłoków, a takich nie zabrakło po tak wyczerpującym dniu, prawdziwe specjały kulinarne z grilla: kiełbaski z chrupiącą skórką, soczysta karkówka, smakowite skrzydełka i udka kurczaka - mniam..., paluszki lizać!
Oczywiście, jak przystało na tak piękną rocznicę, były życzenia od podopiecznych i ich rodziców, kwiaty, ooooolbrzymi tort i wspólne odśpiewanie "STO LAT". Miłą niespodzianką uroczystości była wizyta naszych przyjaciół Pana Fernando Flores - Ambasadora Republiki Ekwadoru wraz z małżonką Marią de Flores i przedstawicielami ambasady, z którymi mieliśmy zaszczyt i przyjemność współpracować w ramach prowadzonych na oddziale onkologii warsztatów wielokulturowych. Wspaniały pokaz sztucznych ogni dopełnił tę miłą uroczystość, a występ gwiazdy wieczoru - Moniki Brodki był wspaniałym jej zwieńczeniem.
Dzień trzeci - pożegnanie

Niedzielny poranek przywitał nas deszczem, ale humory nas nie opuszczały. Co prawda smutno było się żegnać, ale perspektywa kolejnego spotkania w następnym roku powodowała duży entuzjazm. Drużyny z Polski i Ukrainy pożegnaliśmy w godzinach porannych. Z bagażem prezentów oraz wspaniałych przeżyć ruszyli w drogę powrotną do swoich domów. Natomiast na drużynę z Rosji czekała jeszcze niespodzianka. Ponieważ ich samolot odlatywał dopiero o godz. 16.00, Fundacja Orimari zabrała ich na wycieczkę po Warszawie i wspólny obiad.
 

Czy udało nam się zrealizować cele, które sobie postawiliśmy? - TAK, z całą pewnością! Była prawdziwa sportowa rywalizacja, nowe przyjaźnie, nowe doświadczenia i wspaniała zabawa. Był to prawdziwy festiwal radości, którego druga edycja już... za rok.




I Międzynarodowe Igrzyska Sportowe Onko-Olimpiada 2007