III Międzynarodowe Igrzyska Sportowe ONKO-OLIMPIADA 2010


W dniu 17 lipca 2010r. na obiektach sportowych Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyły się III Międzynarodowe Igrzyska Sportowe "Onko-Olimpiada 2010", dla dzieci z chorobą nowotworową. Organizatorem Igrzysk była "Fundacja Spełnionych Marzeń" Małgorzaty i Tomasza Osuchów, przy współpracy z trenerami Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.


Patronat nad Igrzyskami objęła Hanna Gronkiewicz-Waltz - Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Arcybiskup Kazimierz Nycz - Metropolita Warszawski, Marek Michalak - Rzecznik Praw Dziecka, Polski Komitet Olimpijski i Klub Integracji Europejskiej.W uroczystej ceremonii otwarcia Igrzysk udział wzięli:


 • Organizatorzy - Małgorzata i Tomasz Osuchowie, Fundacja Spełnionych Marzeń
 • Przedstawiciel władz AWF - Prorektor ds. studenckich -
  Pan prof. nzw. dr hab. Zbigniew Dziubiński
 • Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy - Pan Włodzimierz Paszyński
 • Przedstawiciel Polskiego Komitetu Olimpijskiego -Pani Grażyna Rabsztyn, Dyrektor Centrum Edukacji Olimpijskiej
 • Przedstawiciel Komitetu Honorowego - Pan prof. Wojciech Woźniak
 • Przedstawiciel Składu Sędziowskiego - Pan Waldemar Skowroński
 • Przedstawiciel Zawodników - Robert Konke

oraz Korpus Dyplomatyczny:


 • Pierwszy Sekretarz Ambasady Słowacji - Pani Iveta Hermysova
 • Ambasador Litwy w RP - Pan Egidijus Meilunas
 • Radca ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w RP - Pan Faruk Amil
 • Ambasador Węgier w RP - Robert Kiss


Gospodarzami prowadzącymi Igrzyska już po raz trzeci, byli nasi wieloletni przyjaciele: Joanna Racewicz i Andrzej Nejman (członek Rady Fundacji Spełnionych Marzeń).


Hymn "Onko-olimiady 2010" po raz drugi skomponował również nasz wielki przyjaciel - Tomek Lubert. Piosenka "Chcę Ikarem być"", którą wykonał podczas ceremonii otwarcia igrzysk zespół VOLVER, to nowa wersja utworu "Chcę", a została ona zaaranżowana i podarowana naszym podopiecznym specjalnie na tę okazję. W 2008 r. hymnem "Onko-Olimpiady" był utwór "O siebie walcz" także napisany przez Tomka Luberta - wówczas zaśpiewała go Magda Femme.Uczestnikami imprezy były dzieci i młodzież z 14 ośrodków onkologicznych z Polski oraz z czterech krajów europejskich: Litwy, Słowacji, Węgier i Turcji. W sumie udział w "ONKO-OLIMPIADZIE 2010" wzięło 180 zawodników, a dobór konkurencji sportowych uzależniony był od kondycji psychofizycznej dziecka, wynikającej z przebytej choroby nowotworowej lub jej stadium leczenia. Najważniejszym kryterium udziału w Igrzyskach była pozytywna opinia lekarza z danego ośrodka onkologicznego, dopuszczająca pacjenta do zawodów sportowych i określająca stopień wysiłku.Zawodnicy wzięli udział w następujących konkurencjach sportowych, każdorazowo dostosowanych do kategorii wiekowej: bieg na 60 i 100m, skok w dal, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową, chód z asystą, pływanie, tenis stołowy i piłka nożna. W tegoroczną edycję "ONKO-OLIMPIADY" wzorem lat ubiegłych włączyli się artyści, którzy osobiście dekorowali zwycięzców medalami, które podobnie jak dotychczas były bite przez Mennicę Państwową. I byli to: Daria Widawska, Anna Korcz, Anna Samusionek, Matylda Damięcka, Kuba Wesołowski, Tomasz Kot, Piotr Zelt i Andrzej Nejman.Dzięki współpracy z Polish Sport Promotion w Igrzyska aktywnie włączyli się również sportowcy, którzy uczestniczyli w uroczystym zapaleniu znicza olimpijskiego oraz dekorowaniu zwycięzców medalami, a byli to:

 • Luiza Złotkowska - łyżwiarka szybka, brązowa medalistka Igrzysk w Vancouver w 2010r.
 • Katarzyna Woźniak - łyżwiarka szybka, brązowa medalistka Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver w 2010r.
 • Dariusz Dziekanowski - piłkarz reprezentacji Polski w latach 1981-1990.
 • Futboliści Warsaw Eagles - polski klub futbolu amerykańskiego.KALENDARZ WYDARZEŃ

16.07.2010 (piątek)


 • Przyjazd drużyn polskich i zagranicznych na Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie
  (drużyna z Turcji przyjechała już 15.07.2010 ).
 • Zakwaterowanie i odprawy sportowe z opiekunami drużyn.
 • Wycieczka drużyn z Węgier, Turcji i Słowacji do Centrum Edukacji Olimpijskiej, po którym oprowadziła naszych gości Pani Grażyna Rabsztyn, trzykrotna rekordzistka świata w biegu na 100 metrów przez płotki. Oprócz zwiedzania na naszych sportowców czekał wspaniały poczęstunek.
 • Spotkanie organizacyjne z trenerami AWF i próba ceremonii otwarcia igrzysk

17.07.2010 (sobota)


 • Międzynarodowe Igrzyska Sportowe ONKO-OLIMPIADA 2010
 • FESTYN - uroczysta kolacja, dyskoteka na płycie stadionu oraz wspólna zabawa ze Stowarzyszeniem "SWAT", czyli "Star Wars Artistic Team", którzy zabrali naszych młodych sportowców w międzygalaktyczną podróż. Wieczór zakończył pokaz sztucznych ogni.

18.07.2010 (niedziela)


 • Wyjazd drużyn z ośrodków onkologicznych z Polski oraz z Turcji.
 • Węgry - rejs statkiem po Wiśle, zwiedzanie Starówki, obiad na Starym Mieście.
 • Litwa - wycieczka do ZOO, obiad na Rynku Starego Miasta.
 • Słowacja - zwiedzanie Starówki, zakupy w Złotych Tarasach


To już trzecia "ONKO-OLIMPIADA" zorganizowana przez Fundację Spełnionych Marzeń, na której poprzez sportową rywalizację budujemy poczucie własnej wartości wśród dzieci i młodzieży w trakcie i po przebytej chorobie nowotworowej, a w szczególności u dzieci, u których choroba pozostawiła trwały ubytek na zdrowiu, uniemożliwiający często aktywne funkcjonowanie w grupie rówieśniczej w swoim środowisku. Onko-olimpiada to również przełamywanie stereotypów i podniesienie świadomości społecznej wobec choroby nowotworowej. To także igrzyska, w których medale nie są najważniejsze... bo nasi pacjenci już wygrali swoje najważniejsze igrzyska - Igrzyska Życia. Oni wiedzą jak walczyć i jak zwyciężać. Po raz kolejny wspólnie z naszymi sportowcami świętowaliśmy na prawdziwym festiwalu w hołdzie życia.
Fundacja Spełnionych Marzeń składa gorące podziękowania sponsorom, partnerom, patronom, artystom, sportowcom oraz osobom prywatnym, którzy aktywnie uczestniczyli w organizacji III Międzynarodowych Igrzysk Sportowych "Onko-Olimpiada 2010". Szczególne podziękowania kierujemy do rzeszy wolontariuszy... Kochani dziękujemy za wsparcie, za serce, za poświęcony czas! To nasze wspólne dzieło!


III Międzynarodowe Igrzyska Sportowe ONKO-OLIMPIADA 2010