VII Międzynarodowe Igrzyska Sportowe Onko-Olimpiada 2018


Od 23 do 26 sierpnia 2018, na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyła się VII  już edycja Onko-Olimpiady. To wyjątkowe, międzynarodowe igrzyska sportowe, jedyna taka impreza na świecie! Fundacja Spełnionych Marzeń organizuje ją już od 11 lat, a plany na kolejne zawody sportowe są coraz ciekawsze. W naszych igrzyskach sportowych biorą udział dzieci oraz młodzież, którzy wygrali z chorobą nowotworową lub są w trakcie leczenia. 

Tegoroczna Onko-Olimpiada pełna była uśmiechów, radości, a także pasji i zaciętości. Zawodnicy nie odpuszczali, a ich wyniki mówią same za siebie. W tym roku na Onko-Olimpiadzie gościliśmy 18 drużyn, w tym aż 6 drużyn zagranicznych z Litwy, Słowacji, Rumunii, Ukrainy oraz Turcji.W uroczystej ceremonii otwarcia Igrzysk udział wzięli
 • Organizator – Tomasz Osuch, Fundacja Spełnionych Marzeń
 • Pani Profesor Anna Raciborska – kierownik Kliniki Onkologii i Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie
 • Pani Marszałek Elżbieta Land – Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
 • Pani Prezes Barbara Jończyk – Klub Integracji Europejskiej
 • Kardynał Kazimierz Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski
 • Pan Radovan Kollar III Sekretarz Ambasady Republiki Słowackiej
 • Pan Arturas Valionis Radca Ambasady Republiki Litewskiej
 • Pan Mahmed Madid I Sekretarz Ambasady Turcji
 • Pan Minister Sławomir Gadomski – Ministerstwo Zdrowia
 • Rzecznik Praw Pacjenta Pan Bartłomiej Chmielowiec
 • Pan Janusz Samel Dyrektor Biura Sportu i Rekreacji
 • Pan Jarosław Chmielewski Dyrektor Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie
 • Pan Tomasz Mencina Burmistrz Dzielnicy Bielany

List do uczestników przekazał Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak.

Uroczystość otwarcia Onko-Olimpiady poprowadziła Beata Tadla wraz z Conrado Moreno. Tradycyjnie igrzyska zainaugurowała wyjątkowa defilada w której wzięły udział wszystkie przybyłe na Onko-Olimpiadę drużyny. Dzieci z dumą niosły swoje flagi i przywitały się z zagrzewającą ich do sportowych zmagań widownią. Przemarsz drużyn zakończył bieg ambasadora wydarzenia Tomasza Ciachorowskiego z dwoma małymi zawodnikami z Lublina z olimpijską pochodnią. Znicz olimpijski został zapalony i towarzyszył zmaganiom dzieci przez całe dwa dni.  Następnie mali zawodnicy zawiesili na maszcie flagę Onko-Olimpiady.


W Onko-Olimpiadzie 2018 udział wzięło 214 zawodników. W każdym przypadku wiążąca była opinia lekarska o możliwości przystąpienia danego zawodnika do igrzysk i udziału w zmaganiach w danej dyscyplinie. Konkurencje w których brali udział mali zawodnicy dobrane zostały zgodnie z możliwościami dzieci i ich kondycją psychofizyczną.

Jak było na zawodach? Staraliśmy się tego ducha uwiecznić na zdjęciach i filmiku do których oglądania serdecznie zapraszamy. Pierwszego dnia dzieci wzięły udział w zawodach lekkoatletycznych: bieg na 60 oraz 100 metrów, skok w dal z miejsca i z rozbiegu, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową oraz w zawodach tenisa stołowego.  Drugiego dnia z kolei dzieci uczestniczyły w takich konkurencjach jak: badminton, pływanie, łucznictwo oraz zawodach piłki nożnej. Odbyła się także konkurencja specjalna: chód z asystą. Rozdane zostały również medale honorowe za wyjątkową waleczność.

Niezawodnym komentatorem zmagań naszych zawodników podczas Igrzysk Sportowych Onko-Olimpiada 2018 był Pan Mariusz Korpoliński, któremu serdecznie dziękujemy.  Podziękowania kierujemy także do licznego grona gwiazd, które zechciały dopingować zmagania dzieci oraz wręczać im medale, a do tego grona należą: Beata Tadla, Anna Korcz, Marta Manowska, Szymon Majewski, Tomasz Ciachorowski, Conrado Moreno, Kuba Wesołowski, Mateusz Damięcki.

W tegorocznych igrzyskach dzieci zdobyły aż 294 medale!

VII Onko-Olimpiada była pełna dziecięcej pasji, zaangażowania, emocji i humoru. Z pewnością wszystkim biorącym w niej udział zostanie na długo w pamięci. Nie posiadamy się z radości, że po raz kolejny mogliśmy spotkać się na terenie AWF-u i świętować najważniejsze zwycięstwo naszych zawodników jakim jest zwycięstwo nad chorobą nowotworową. Jak przyznają nasi mali uczestnicy medale liczą się dla nich mniej niż atmosfera spotkania i uczestnictwo w tym wyjątkowym wydarzeniu. Jak podkreślają w tych Igrzyskach wygrali wszyscy.

Powiedzieć, że to były magiczne cztery dni to za mało. Jesteśmy dumni z dokonań naszych małych zawodników, którzy co dwa lata udowadniają swoją siłę i umiejętności wspaniałymi sportowymi dokonaniami. Jesteśmy przekonani, że Onko-Olimpiada 2018 dała dodatkową energię dzieciom i ich rodzicom oraz opiekunom na kolejne dwa lata.  Za dwa lata bowiem zapraszamy już teraz na kolejną Onko-Olimpiadę. Tym razem pod nazwą Igrzyska Sportowych Marzeń. Pamiętajcie o nas i koniecznie wróćcie do nas za dwa lata! Czekamy na Was!

Onko-Olimpiada 2018 odbyła się pod patronatem medialnym: 2 Programu Telewizji Polskiej, Telewizji Nova, ZPR Media, Gazety Super Express

Fundacja Spełnionych Marzeń pragnie podziękować sponsorom:

Fundacji PZU, Firmie Amrit Kebab, Firmie Mart Diamonds, Fundacji DKMS, Firmie Veolia, Firmie Budimex, Firmie SAGE, Firmie Endo,  Fundacji Little Hand Foundation, Fundacji Duval, Firmie RD BUD, Fundacji PKP Intercity, Miastu Stołecznemu Warszawa, Gminie Warszawa Bielany, Firmie Piekarniczej Grzybki, Firmie Magnevita, Firmie Soti Natural, Firmie Publima, Firmie T-Mobile, Agencji Bespoke, Studio Kava, ,Firmie Alfa Transport,  Stowarzyszeniu Strzelec, Fundacji Fabryka Marzeń,  Spółce Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.

Fundacja Spełnionych Marzeń składa gorące podziękowania partnerom, sponsorom, artystom, sportowcom oraz osobom prywatnym, którzy uczestniczyli w organizacji VII Międzynarodowych Igrzysk Sportowych „Onko-Olimpiada 2018”. Szczególne podziękowania należą się wszystkim wolontariuszom: Fundacji Spełnionych Marzeń, Akademii Wychowania Fizycznego na czele z Panem Waldemarem Skowrońskim, a także Zespołom Electric Girls i Shantel Bucovina Orchestra.

Dziękujemy, że byliście z nami, poświęciliście swój czas, energię i wielkie serce!


Do zobaczenia za dwa lata na Igrzyskach Spełnionych Marzeń 2020!

Organizator: Fundacja Spełnionych Marzeń
Patronat honorowy: Pani Agata Kornhauser – Duda - Małżonka Prezydenta RP

Za udział w komitecie honorowym dziękujemy: Prezesowi Rady Ministrów Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, Ministrowi Zdrowia Panu Łukaszowi Szumowskiemu, Ministrowi Sportu Panu Witoldowi Bańce, Wojewodzie Mazowieckiemu Panu Zdzisłowi Sipierze, Prezydentowi Miasta Stołecznego Warszawy Pani Hannie Gronkiewicz-Waltz, Kardynałowi Kazimierzowi Nyczowi Metropolicie Warszawskiemu, Marszałkowi Województwa Mazowieckiego Panu Adamowi Struzikowi, Rzecznikowi Praw Dziecka Panu Markowi Michalakowi, Rzecznikowi Praw Pacjenta Panu Bartłomiejowi Chmielowcowi, Prezesowi Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Panu Łukaszowi Szelidze, Jego Magnificencji Rektorowi dr. hab. prof Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie Panu Andrzejowi Mastalerzowi, Pani Barbarze Jończyk Prezesowi Klubu Integracji Europejskiej, Burmistrzowi Dzielnicy Bielany Miasta Stołecznego Warszawy Panu Tomaszowi Mencinie.