Fundacja Spełnionych Marzeń im.Tomka Osucha (wcześniej Fundacja Spełnionych Marzeń) od ponad 20 lat działa na rzecz dzieci i młodzieży chorych na nowotwory. Chociaż jej powstanie związane jest z osobistą stratą jej założycieli Małgorzaty i Tomka Osuchów, którym choroba nowotworowa odebrała jedenastoletniego syna, stała się dla nich piękną drogą odzyskiwania radości życia, poprzez obdarowywanie swoim wsparciem rodzin z podobnymi doświadczeniami.

Od 2002 roku fundacja zmienia atmosferę panującą na oddziałach dziecięcej onkologii, niosąc radość i nadzieję - tak ważne w procesie leczenia nowotworów. W ramach swojego kluczowego projektu “Odczaruj raka” fundacja regularnie wspiera małych pacjentów bezpośrednio na oddziałach, organizując zajęcia edukacyjne i terapeutyczne takie jak arteterapia, bajkoterapia, muzykoterapia.

Przez kilkanaście lat, aż do osiągnięcia swojej pełnoletności, fundacja stworzyła wiele unikalnych projektów na skalę lokalną, krajową i międzynarodową, takich jak “Wakacje z Marzeniami”, “Centrum Rehabilitacji Społecznej”, “Onko Survival”, “Harley’ada Marzeń”. Jednym z nich jest również wieloletni projekt Pokaz Mody “Dzieci Dzieciom”, którego misją jest zmniejszenie konsekwencji wykluczenia społecznego dzieci onkologicznie chorych. Dzięki cyklicznie organizowanym pokazom, mali pacjenci mają okazję przejść po wybiegu, by świętować swój powrót do zdrowia i dawać wsparcie i nadzieję chorym koleżankom i kolegom.

Sztandarowymi międzynarodowymi projektami fundacji, których celem jest nie tylko rehabilitacja psychiczna, ale także fizyczne aktywizowanie dzieci po przebytych chorobach nowotworowych są między innymi „Igrzyska Spełnionych Marzeń” (znane wcześniej jako Onko-Olimpiada) oraz Międzynarodowe Mistrzostwa w Piłce Nożnej „Onko Liga”. Więcej o naszych wszystkich projektach przeczytasz - tutaj.
Rok 2020 był dla Fundacji Spełnionych Marzeń ogromnym wyzwaniem. Na świecie zapanowała pandemia wirusa COVID, co odbiło się również na podopiecznych fundacji. Szpitale zostały zamknięte dla organizacji pomocowych, blokując dotychczasowe działania fundacji. Mimo to fundacja wspierała szpitale materialnie (środki higieniczne, testy), a podopiecznym dodawała psychicznej otuchy organizując między innymi koncerty pod oknami oddziałów onkologicznych.

To nie był jednak koniec wyzwań dla Fundacji Spełnionych Marzeń. W grudniu 2020 roku po kilku miesiącach walki z konsekwencjami udaru, zmarł założyciel i prezes Fundacji – Tomek Osuch. Fundacja pogrążyła się w żałobie, pozostając bez lidera, który 18 lat kierował zespołem i działaniami fundacji.

Fundacja przetrwała jednak ten trudny czas dzięki ludziom, którzy ją współtworzyli - oddanym pracownikom i przyjaciołom Tomka Osucha, którzy wierzyli, że idea stworzona z serca jest warta tego, by ją kontynuować, a projekty nadal bardzo potrzebne chorym dzieciom i ich rodzinom. I tak naturalnie zrodził się pomysł wznowienia działań organizacji pod nazwą Fundacja Spełnionych Marzeń im. Tomka Osucha. Pełnoletnia, gotowa do drogi dzięki 18 latom czułej ojcowskiej troski Tomka, fundacja rozpoczęła nowy rozdział swojego życia…

Prezeską Fundacji Spełnionych Marzeń im. Tomka Osucha jest Zuzanna Podkowicz, wieloletnia partnerka Tomka, która towarzyszyła mu w realizacji misji Fundacji w ostatnich latach jego życia. W działania fundacji zaangażowała się również córka założyciela - Sylwia Kępa oraz pracownicy od lat lojalnie wspierający działania fundacji - Małgorzata i Kamil Zmysłowscy. Pozostajemy również w serdecznej przyjaźni z Małgorzatą Osuch, współzałożycielką i wieloletnią aktywną działaczką fundacji, byłą żoną Tomka, która mocno nam kibicuje.

I chociaż Tomka nie ma już z nami, wciąż patronuje on naszym działaniom przypominając, że.. warto odczarowywać raka!

We wrześniu 2022 roku fundacja obchodziła 20-lecie swojej działalności, świętując jednocześnie swoją przemianę i wyjście z kryzysu. Przed nami - mamy nadzieję - kolejne długie lata odczarowywania raka!

Chcesz z nami odczarowywać raka? - Zobacz jak możesz pomóc.

Jak pomagamy? - Zobacz nasze aktualności!
Informacja i przetwarzaniu danych osobowych


ZUZANNA PODKOWICZ
Prezeska Zarządu Fundacji

IMG_5478

OCZARUJ RAKA

Nasi partnerzy: