V Międzynarodowe Igrzyska Sportowe Onko-Olimpiada 2014


W dniach 21-24 sierpnia 2014 r. na obiektach sportowych Akademii  Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyły się V Międzynarodowe Igrzyska  Sportowe "ONKO-OLIMPIADA 2014" dla dzieci z chorobą nowotworową. Igrzyska zorganizowała "Fundacja Spełnionych Marzeń" Małgorzaty i Tomasza Osuchów, przy współpracy z trenerami Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Partnerem Strategicznym była po raz pierwszy Fundacja "Szczęście Dzieci".

Patronat nad Igrzyskami objęła: Anna Komorowska –- Małżonka Prezydenta Rzeczpospolitej Polski.


W uroczystej ceremonii otwarcia Igrzysk udział wzięli:
 • Organizatorzy - Małgorzata i Tomasz Osuchowie, Fundacja Spełnionych Marzeń,
 • Agnieszka Walicka – prezes Fundacji "Szczęście Dzieci",
 • dr Magdalena Rychłowska – Pruszyńska - Przedstawiciel Komitetu Honorowego,
 • Waldemar Skowroński – przedstawiciel składu sędziowskiego,
 • Pan Tamás Viczián - zastępca ambasadora Ambasady Węgier,
 • Pan Minijus Samuila - II sekretarz Ambasady Litwy,
 • Pani Swetlana Myronczuk - I Sekretarz Ambasady Ukrainy,
 • Małgorzata Foremniak - Ambasador Igrzysk i członek Rady Fundacji Spełnionych Marzeń,
 • Patrycja Markowska – twórczyni hymnu "Onko-olimpiady" i członek Rady Fundacji Spełnionych Marzeń,
 • Futboliści Warsaw Sharks

W tym roku po raz pierwszy zawody sportowe trwały dwa dni. Uczestnikami imprezy były dzieci i młodzież z 15 ośrodków onkologicznych z Polski oraz z pięciu krajów europejskich: Litwy, Słowacji, Węgier, Rumuni i Ukrainy. W "ONKO-OLIMPIADZIE 2014" udział wzięło ogółem 180 zawodników. Najważniejszym kryterium udziału w Igrzyskach była pozytywna opinia lekarza z danego ośrodka onkologicznego, dopuszczająca pacjenta do zawodów sportowych i określająca stopień wysiłku. Dobór konkurencji sportowych został dostosowany do kondycji psychofizycznej dziecka, wynikającej z przebytej choroby nowotworowej lub jej stadium leczenia. Zawodnicy wzięli udział w następujących konkurencjach sportowych, każdorazowo dostosowanych do kategorii wiekowej: bieg na 60 i 100m, skok w dal, pchnięcie kulą, rzut piłeczką palantową, chód z asystą, pływanie, tenis stołowy i piłka nożna, badminton oraz rekreacyjnie - strzelanie z łuku.Ceremonię otwarcia poprowadziły dwie wybitne dziennikarki: Joanna Racewicz i Magdalena Kasperowicz (Wielkie dzięki :-)).


Komentatorem wydarzeń sportowych podczas dwóch dni Igrzysk był dziennikarz i Radny Olsztyna – Mariusz Korpoliński (Szacunek :-)).


W tegoroczną edycję "ONKO-OLIMPIADY" wzorem lat ubiegłych włączyli się również artyści, zagrzewając naszych dzielnych sportowców do walki lub osobiście dekorując zwycięzców medalami. A byli to: Małgorzata Foremniak, Anna Korcz, Agnieszka Włodarczyk, Patrycja Markowska, Kamil Kula i Szymon Majewski.21.08.2014 (czwartek)

 • Przyjazd drużyn polskich i zagranicznych na Akademię Wychowania Fizycznego w Warszawie.
 • Zakwaterowanie, odprawy sportowe i organizacyjne z opiekunami drużyn, zapoznanie się z topografią obiektów sportowych.
 • Spotkanie na stadionie lekkoatletycznym z organizatorami i trenerami sportowymi oraz próba ceremonii otwarcia igrzysk sportowych.
 • Dla drużyn zagranicznych Fundacja Spełnionych Marzeń zorganizowała wycieczki po Warszawie oraz do Centrum Kopernika.
22.08.2014 (piątek)

 • 10.00 - Uroczysta ceremonia otwarcia Międzynarodowych Igrzysk Sportowych ONKO-OLIMPIADA 2014.
 • 11.00-18.00 - zawody sportowe – pływanie, tenis stołowy, rekreacyjnie - strzelanie z łuku.
23.08.2014 (sobota)

   10.00 – zawody sportowe – lekkoatletyka, badminton, piłka nożna,


   16.00 – pokaz i warsztaty capoeiry zorganizowane przez Mistrza Capoeiry – Rocardo Marquesa... bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom :-)


   17.00 - FESTYN


 •  Uroczysta kolacja
 • Koncert zespołu – Chanel One
 •  Dyskoteka
 • Pokaz sztucznych ogni
24.08.2014 (niedziela)

 • Wyjazd drużyn.

To już piąta "ONKO-OLIMPIADA" zorganizowana przez Fundację Spełnionych Marzeń, dzięki której poprzez sportową rywalizację budujemy poczucie własnej wartości wśród dzieci i młodzieży w trakcie i po przebytej chorobie nowotworowej, a w szczególności u dzieci, u których choroba pozostawiła trwały ubytek na zdrowiu, uniemożliwiający często aktywne funkcjonowanie w grupie rówieśniczej w swoim środowisku. Onko-olimpiada to również przełamywanie stereotypów i podniesienie świadomości społecznej wobec choroby nowotworowej. To także igrzyska, w których medale nie są najważniejsze... bo nasi pacjenci już wygrali swoje najważniejsze igrzyska - Igrzyska Życia. Oni wiedzą jak walczyć i jak zwyciężać. Po raz kolejny wspólnie z naszymi sportowcami świętowaliśmy na niezwykłym Festiwalu … Siły, Nadziei, Wytrwałości i Wiary … Festiwalu … w Hołdzie Życia !!!.


Fundacja Spełnionych Marzeń składa gorące podziękowania sponsorom, partnerom, patronom, artystom, sportowcom oraz osobom prywatnym, którzy aktywnie uczestniczyli w organizacji V Międzynarodowych Igrzysk Sportowych "Onko-Olimpiada 2014". Szczególne podziękowania kierujemy do rzeszy wolontariuszy: Fundacji Spełnionych Marzeń, Akademii Wychowania Fizycznego na czele z Panem Waldemarem Skowrońskim, Mastercard, Polbank EFG, RD-Bud, Fundacji Duval i Mattel Poland... Kochani dziękujemy za wsparcie, wielkie serce i poświęcony czas! … to nasze wspólne dzieło :-)


V Międzynarodowe Igrzyska Sportowe Onko-Olimpiada 2014