VI Międzynarodowe Igrzyska Sportowe Onko-Olimpiada 2016Od 18 do 21 sierpnia 2016, na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyła się kolejna edycja Onko-Olimpiady. Jest to jedyna taka impreza na świecie, organizowana przez Fundację Spełnionych Marzeń, która dedykowana dzieciom i młodzieży, które wygrały z chorobą nowotworową lub są w trakcie jej leczenia.

Teren warszawskiego AWF-u zamienił się w kolorowy obiekt pełen uczestników, wolontariuszy, sędziów i innych osób tworzących tę wspaniałą imprezę. W tym roku mieliśmy przyjemność gościć 18 drużyn z Polski i z zagranicy: Litwy, Rumunii, Ukrainy oraz Słowacji.
W uroczystej ceremonii otwarcia Igrzysk udział wzięli:

Organizator – Tomasz Osuch, Fundacja Spełnionych Marzeń
Pani dr Magdalena Rychłowska – Pruszyńska, Przedstawiciel Komitetu Honorowego
Pan Prezydent Michał Olszewski – Wiceprezydent m.st. Warszawy
Pan Minister Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka
Pan Minister Jan Widera, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki
Pan Paweł Chęciński, Dyrektor Biura Polityki Zdrowotnej Miasta Stołecznego Warszawy
Pan Waldemar Skowroński, Przedstawiciel Składu Sędziowskiego
Pani Giedrė Šidagytė-Gudaitienė, II Sekretarz Ambasady Litwy
Pan Radovan Kollar, III Sekretarz Ambasady Republiki Słowackiej
Pan Vasyl Yordan, III Sekretarz Ambasady Ukrainy

Ceremonię otwarcia Onko-Olimpiady 2016 poprowadzili Joanna Racewicz oraz Tomasz Kammel. Igrzyska rozpoczęły się od defilady wszystkich drużyn biorących udział w Onko-Olimpiadzie. Następnie nastąpiło zapalenie Znicza Olimpijskiego przez małą zawodniczkę ze Śląska oraz Małgorzatę Foremniak, aktorkę i ambasadorkę wydarzenia. Później w niebo wypuszczone zostały balony, a na maszcie zawisła flaga.


W tegorocznej Onko-Olimpiadzie udział wzięło 210 zawodników. Kryterium udziału w Igrzyskach była oczywiście pozytywna opinia lekarza z danego ośrodka onkologicznego. Dobór wszystkich konkurencji sportowych został dostosowany do wieku uczestnika oraz jego kondycji psychofizycznej.

Pierwszego dnia zawodnicy rywalizowali w takich dyscyplinach jak pływanie, łucznictwo, piłka nożna oraz badminton. 20 sierpnia młodzi sportowcy walczyli o medale w konkurencjach lekkoatletycznych: biegach na 60 oraz 100 metrów, sztafecie 4 x 100 metrów, skoku w dal z miejsca, skoku w dal z rozbiegu, pchnięciu kulą chłopców, pchnięciu kulą dziewcząt oraz rzucie piłeczką palantową. Odbyły się też konkurencje specjalne: chód z asystą, wyścig na wózkach inwalidzkich, rzut piłeczką palantową z wózka oraz tenis stołowy.

Komentatorem podczas Igrzysk Sportowych Onko-Olimpiada 2016 był niezawodny Mariusz Korpoliński.
Młodych zawodników na miejscy rozgrywek dopingował szereg gwiazd. Wśród nich pojawiły się takie osobistości jak Agata Młynarska, Krystian Wieczorek, Conrado Moreno, Katarzyna Glinka, Anna Korcz, Otylia Jędrzejczak, Daria Widawska, Andżelika Piechowiak oraz Agnieszka Włodarczyk. Ich zadaniem było także wręczanie medali zwycięzcom poszczególnych kategorii.


Tegoroczni zawodnicy „Onko-Olimpiady” zdobyli łącznie 272 medale!!!

VI Onko-Olimpiada to już historia. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy po raz kolejny spotkać się na terenie AWF-u i świętować najważniejsze zwycięstwo naszych zawodników, to nad chorobą nowotworową. Uczestnicy Onko-Olimpiady sami twierdzą, że podczas tego wydarzenia nie są dla nich najważniejsze medale, a to, że mogą uczestniczyć w tak wspaniałej imprezie. Opowiadają, że na tych Igrzyskach wygrali wszyscy.

To były magiczne cztery dni, pełne wzruszeń i radości, podczas których mogliśmy spoglądać na wspaniałe dokonania wszystkich zawodników. Był to czas, który na pewno dał siłę wszystkim dzieciom i ich rodzicom na kolejne dwa lata. Mamy nadzieję, że wrócicie do nas na kolejną Onko-Olimpiadę w 2018 roku. Serdecznie zapraszamy już teraz!

Onko-Olimpiada 2016 odbyła się pod patronatem medialnym: TVP Info, TVP 3 Warszawa oraz SuperExpress. Fundacja Spełnionych Marzeń pragnie podziękować sponsorom: firmie MasterCard, Fundacji PGNiG, firmie PZU, firmie Akzo-Nobel, firmie RD-Bud, Grupie Capital Park, Fundacji Duval, firmie Herbapol, firmie Škoda oraz partnerom: Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, firmie PKS Polonus, firmie Buskowianka-Zdrój, firmie Medicover, Uniwersytetowi Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Fundacja Spełnionych Marzeń składa gorące podziękowania partnerom, sponsorom, artystom, sportowcom oraz osobom prywatnym, którzy uczestniczyli w organizacji VI Międzynarodowych Igrzysk Sportowych „Onko-Olimpiada 2016”. Szczególne podziękowania należą się wszystkim wolontariuszom: Fundacji Spełnionych Marzeń, Akademii Wychowania Fizycznego na czele z Panem Waldemarem Skowrońskim, Mastercard, RD-BUD, Akzonobel, Herbapol, Super Express, Fundacji Veolia oraz wolontariuszom z UKSW.

Dziękujemy również za piękną fotorelację, za którą odpowiadali: Marta Sajdak, Sylwester Pruszkowski oraz Waldemar Kwiatkowski.


Dziękujemy, że byliście z nami, poświęciliście swój czas, energię i wielkie serce.


Do zobaczenia za dwa lata!


Organizator: Fundacja Spełnionych Marzeń
Patronat honorowy: Pani Agata Kornhauser – Duda - Małżonka Prezydenta RP
Ambasador Onko-Olimpiady: Małgorzata Foremniak
Partnerzy strategiczni: MasterCard oraz Fundacja PGNiG

Sponsorzy: PZU, Fundacja Duval, Capital Park, AkzoNobel, RD-Bud, Herbapol.
Partnerzy: Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, PKS Warszawa Polonus, Uzdrowisko Busko-Zdrój, Medicover.
Patronat medialny: TVP Info, TVP 3 Warszawa, SuperExpress oraz Radio ON.
Prowadzący: Joanna Racewicz, Tomasz Kammel, Mariusz Korpoliński.