II Międzynarodowe Igrzyska Sportowe Onko-Olimpiada 2008


Fundacja Spełnionych Marzeń, opiekująca się dziećmi z chorobami nowotworowymi już po raz drugi podjęła niecodzienne wyzwanie. O tym, jak ważna jest pozytywna motywacja oraz nastawienie pacjenta do choroby, wiadomo nie od dziś. Dzieci walczące z chorobami nowotworowymi miały kolejny ważny powód by pokonać chorobę - udział w niezwykłych igrzyskach sportowych.

II Międzynarodowe Igrzyska Sportowe "Onko-Olimpiada 2008", dla dzieci po przebytej chorobie nowotworowej, odbyły się w dniu 6 września 2008 r. na warszawskim AWF-ie. Organizatorem Igrzysk była Fundacja Spełnionych Marzeń przy współpracy z Fundacją Orimari i partnerstwie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

"Onko-Olimpiada 2008" wspaniale wpisała się w wydarzenia sportowe 2008 roku. Pasjonowaliśmy się rozgrywkami w Mistrzostwach Europy w piłce nożnej oraz Olimpiadą w Pekinie. Znalazło się również w tym roku miejsce dla tych, którzy zwyciężyli pokonując chorobę nowotworową.

Uczestnikami imprezy były dzieci z 15 ośrodków onkologicznych z Polski oraz z Rosji, Ukrainy, Słowacji, Węgier i Turcji, które przyjechały już w piątek, by spokojnie móc przygotować się do zawodów.

Tak jak w poprzednim roku patronat nad Igrzyskami objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Maria Kaczyńska oraz Polski Komitet Olimpijski i Polski Związek Lekkiej Atletyki. Natomiast przewodnictwo nad Komitetem Honorowym przyjęła Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy - Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, a jego członkami byli: Andrzej Nejman, Jacek Wszoła, Irena Szewińska, Patrycja Markowska, Kamil Durczok, Mariusz Czerkawski oraz prof. Wojciech Woźniak.


W tegoroczną edycję "Onko-Olimpiady" aktywnie włączyły się Gwiazdy, które na co dzień również pamiętają o małych pacjentach. Ambasadorem Igrzysk ponownie została Małgorzata Foremniak (członek Rady Fundacji Spełnionych Marzeń), a gospodarzami prowadzącymi "Onko-Olimpiadę 2008" również po raz drugi byli: Joanna Racewicz i Andrzej Nejman (członek Rady Fundacji Spełnionych Marzeń) oraz Justyna Kozłowska i Marcin Dorociński.


W uroczystej ceremonii otwarcia Igrzysk wzięli udział organizatorzy: Małgorzata i Tomasz Osuchowie - Fundacja Spełnionych Marzeń oraz Marzenna Szustkowska - Fundacja Orimari, a także Pani Profesor Alicja Przyłuska-Fiszer - Rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Pan - Włodzimierz Paszyński - Wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Małgorzata Foremniak - Ambasador "Onko-Olimpiady 2008", Jacek Wszoła - przedstawiciel Komitetu Honorowego, Otylia Jędrzejczak oraz prowadzący: Joanna Racewicz i Andrzej Nejman.
Natomiast w finale ceremonii otwarcia Igrzysk mogliśmy po raz pierwszy "na żywo" usłyszeć motyw muzyczny "Onko-Olimpiady2008" pt. "O Siebie Walcz" w wykonaniu Magdy Femme i Tomka Luberta - kompozytora utworu.
Na trybunach stadionu Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego między innymi zasiedli: przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego, Pani profesor Alicja Przyłuska-Fiszer - Rektor Akademii Wychowania Fizycznego, Pan Włodzimierz Paszyński - wiceprezydent Miasta Stołecznego Warszawy, przedstawiciele firm sponsorujących Igrzyska, przyjaciele Fundacji oraz rodziny i najbliżsi naszych podopiecznych.


Udział w "Onko-Olimpiadzie 2008" wzięło 255 zawodników, a dobór konkurencji sportowych uzależniony był od kondycji psychofizycznej dzieci, wynikającej z przebytej choroby nowotworowej. Były m.in. biegi na 60 i 100m, skoki w dal, pchnięcia kulą, rzuty piłeczką palantową, wyścigi na wózkach inwalidzkich, pływanie, tenis stołowy, piłka nożna. Zwieńczeniem poniesionego wysiłku i zapału młodych zawodników były prawdziwe olimpijskie medale, specjalnie na tę okazję bite przez Mennicę Państwową.

Dodatkową nagrodą dla naszych młodych sportowców była możliwość otrzymania medalu z rąk zaproszonych gości: Jacka Wszoły, Mariusza Czerkawskiego, Przemysława Salety, Szymona Majewskiego, Anety Kręglickiej, Martyny Wojciechowskiej, Halinki Młynkowej oraz Otylii Jędrzejczak, która dodatkowo nadała rangi ceremonii otwarcia Igrzysk poprzez bieg ze zniczem olimpijskim, a następnie sędziując podczas zawodów pływackich.

Zmagania sportowe zakończył festyn i szalona dyskoteka, gdzie przy najpopularniejszych światowych przebojach nastąpiła wspaniała integracja młodzieży ze wszystkich krajów. W niedzielny poranek pożegnaliśmy drużyny z Polski, natomiast nasi goście z zagranicy mieli jeszcze cały dzień na zwiedzanie najciekawszych miejsc naszej stolicy (Wilanów, Łazienki, Stare Miasto). Drużyna ze Słowacji dodatkowo została zaproszona przez Ambasadora Republiki Słowackiej do odwiedzenia placówki dyplomatycznej, gdzie
Czekały na nich prezenty. Niespodzianka czekała również na zawodników z Turcji, którzy zostali w Warszawie aż do poniedziałku.

Celem "Onko-Olimpiady" jest przede wszystkim budowanie poczucia własnej wartości wśród dzieci po przebytej chorobie nowotworowej, a w szczególności, u dzieci gdzie choroba pozostawiła trwały ubytek na zdrowiu, uniemożliwiający często aktywne funkcjonowanie w grupie rówieśniczej w swoim środowisku. Ważnym celem

"Onko-Olimpiady" jest również stworzenie aktywnego lobbingu na rzecz pomocy dzieciom chorym i ich rodzinom, a także przełamanie stereotypów i podniesienie świadomości społecznej wobec choroby nowotworowej. "Onko-Olimpiada" to także szansa na stworzenie środowiska aktywnie i systematycznie wspomagającego działania Fundacji Spełnionych Marzeń na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi.

Dziękujemy sponsorom oraz firmom i wszystkim osobom prywatnym, którzy aktywnie uczestniczyli w organizacji II Międzynarodowych Igrzysk Sportowych "Onko-Olimpiada 2008". Szczególne podziękowania kierujemy do rzeszy wolontariuszy... Kochani dziękujemy za wsparcie, za serce, za poświęcony czas! Bez Was absolutnie byśmy sobie nie poradzili!


Organizator: Fundacja Spełnionych Marzeń
Współpraca: Fundacja ORIMARI
Patronat: Pani Maria Kaczyńska Małżonka Prezydenta RP
Polski Komitet Olimpijski
Polski Związek Lekkiej Atletyki
Sponsorzy: Polbank Dzieciom - Oficjalny Sponsor Projektu Onko-Olimpiada 2008,
Fundacja Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. - Partner Strategiczny,
POLKOMTEL S.A. - Srebrny Sponsor,
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy,
GSK Commercial Sp. z o. o.,
SJAELSO Sp. z o. o.,
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego,
Ministerstwo Sportu.
Partnerzy: Akademia Wychowania Fizycznego,
Sony BMG,
DDB,
Colgate-Palmolive,
Tyrka Studio,
Restauracja "Jeff's".
Patron prasowy: Dziennik Rzeczpospolita
Patroni medialni: TVP2, Radio ESKA
Partner medialny: Telewizja PULS
II Międzynarodowe Igrzyska Sportowe Onko-Olimpiada 2008